“VetMarket” ir “Ceva Sante Animale” 18 seminarų ciklas Lietuvos galvijų augintojams

Ovuliacijos sinchronizacijos protokolai jau tapo neatsiejama pieninės krypties ūkių dalimi. Didėjanti pieno produkcija iš karvės lemia, kad susilpnės rujos pasireiškimo požymiai, o tai turės neigiamos įtakos nustatant rują ir pasirenkant geriausią sėklinimo laiką. Naudojant ovuliacijos sinchronizacijos protokolus, galime susėklinti karves be jokių rujos požymių, tiesiog atlikus reikiamas hormoninių preparatų injekcijas. Tokiu būdu nebelieka rizikos, jog nespatebėjus rujos karvė liks nesusėklinta.

2017 – 2018 metais Lietuvoje buvo rengiamas seminarų ciklas – apvalaus stalo diskusija tema “Ovuliacijos sinchronizacijos protokolų pritaikymas produktyvioms karvėms”. Seminaro organizatoriai – CEVA Sante Animale ir VetMarket. Seminaro tikslas – apžvelgti naujausią informaciją produktyvių karvių lytinio ciklo fiziologijoje ir lytinio ciklo valdymą pasitelkiant hormoninius preparatus. Seminaras buvo skirtas veterinarijos gydytojams, kurie domisi galvijų reprodukcijos naujovėmis ir siekia pagerinti savo darbo rezultatus. Buvo diskutuojama apie CEVA Sante Animale gaminamus hormoninius preparatus – Enzaprost, Ovarelin ir Prid Delta. Tai efektyviausi ir pasaulyje plačiausiai naudojami hormoniniai preparatai, skirti išspręsti bet kokius su lytinio ciklo valdymu susiėjusius klausimus. Ceva Sante Animale – tai pasaulyje lyderiaujanti kompanija galvijų reprodukcijoje, turinti pilnai išpildytą hormonimių preparatų asortimentą, bendradarbiaujanti su visame pasaulyje pripažintais mokslininkais gerinant galvijų apsivaisinimą.

Seminarai buvo rengiami teritorinėse VMVT, seminarų metu su veterinarijos gydytojais diskutavo CEVA techninis konsultantas galvijų reprodukcijai vet. gyd. Vilmantas Juodžentis. 2017 metais įvyko 12 seminarų, 2018 metais – 6 seminarai. Organizatorius džiugino susirinkusiųjų gausa ir noras diskutuoti galvijų reprodukcijos temomis. Seminaro metu buvo diskutuojama šiomis temomis: Lytinis ciklas ir jo neurohumoralinė reguliacija, karvių nevaisingumas dėl didėlės pieno produkcijos, karvių nevaisingumas dėl neovuliuojančių folikulų ir Ovsynch protokolas ir šio protokolo pritaikymas praktikoje. Seminaro metu buvo vaizdžiai demonstruojama, kaip veikia hormoniniai preparatai Ovsynch protokolo metu ir atitinkamai nuo karvės kiaušidėse esančių darinių, ko mes galime tikėtis po hormoninių preparatų injekcijos. Tai pat buvo diskutuojama ir apie kitus praktikoje naudojamus ovuliacijos sinchronizacijos protokolus, kurie gali būti naudojami pirmam sėklinimui po veršiavimosi ar sinchronizuojant jau nustatytas neveršingas karves. Apibendrinus seminaro tematiką, pateiktos rekomendacijos pasirenkant tinkamiausią ovuliacijos sinchronizacijos protokolą pagal karvės kiaušidėse esančius darinius (nuoroda – Vet. gydytojams (ovuliacijos sinchronizacija)).

Seminaro metu veterinarijos gydytojai galėjo susipažinti su lietuvoje atliktais tyrimais dėl galvijų parazitų. Tyrimai buvo atliekami ūkiuose, kuriuose karvės turi galimybę ganytis. Tyrimai buvo atliekami dvejus metus 2016 ir 2017, tyrimams buvo imamas bendro pieno mėginys (Spalio – Lapkričio mėn.) ir tiriamas dėl Ostertagia ostertagi (apvalioji kirmėlė, kuri parazituoja karvės šliuže). Iš pieno mėginio buvo nustatinėjami specifiniai antikūniai šiam parazitui (ODR), yra nustatyta, kad pieno produkcija pradeda mažėti nuo 0,5 ODR. Šis parazitas yra laikomas vienu pavojingiausių galvijams dėl neigiamo šio parazito poveikio mažėja karvių pieno produkcija. Gauti tyrimų rezultatai parodė, kad lietuvoje dėl šio parazito vidutiniškai iš karvės netenkama 1 litro pieno per parą (apie 0,7 ODR) (nuoroda Eprecis – pieno netekimas). Kovoti su šiuo parazitu buvo pristatytas naujas preparatas Eprecis, tai plataus veikimo spektro antihelmintikas, pasižymintis tuo, kad neturi išlaukos pienui.

Veterinarijos gydytojai tai pat galėjo susipažinti su CEVA Sante Animale gaminamais antimikrobiniais preparatais, kurie pasižymi veiksmingumu ir stabilumu (nuoroda Antibiotikai).

Vet. gydytojams (ovuliacijos sinchronizacija)

Eprecis

Eprecis – pieno netekimas

Antibiotikai

Prid – delta protokolai (naujausi)